İzmir iş güvenliği hizmetleri ciddi anlamda yapısal değişikliklere ihtiyaç duymaktadır.Çünkü ilimizde bulunan işletmelerin ancak yüzde 50 si iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almaktadır. Başka acı bir gerçek vardır ki  İzmirde iş güvenliği hizmeti alan işletmelerin çoğu bu hizmeti yasal zorunluluğu yerine getirmek amacıyla almaktadır. İş güvenliği hizmetlerini değerlendirirken öncelikle İzmir ilinin  sanayi, inşaat hatta hizmet sektörlerinde ülke ekonomisine ciddi kazanımlar sağlayan, Türkiye’nin en gelişmiş illerinin başında geldiğinin bilmek gereklidir.

Halbuki yasa gerektirsin ya da gerektirmesin tüm işverenler çalışanlarının sağlığını ve güvenliğini korumak zorunluluğundadır. Tüm Türkiye de olduğu gibi İzmir’de de ihmaller sonucu iş kazalarının oluşmaması, çalışan kişilerin sağlıklarının bozulmaması için İzmir iş güvenliği hizmetlerinin aksatılmaması ve iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almaları gerekmektedir.

İzmir OSGB firmaları, yasa kapsamında talep edilen hizmetleri vermek ve gerekli personelleri tahsis etmek adına İzmir’de faaliyet gösteren işletmelere hizmet vermektedir. A Takımı OSGB, İzmir merkez ve ilçelerinde hizmet verebilmesinin yanında Manisa, Aydın, Balıkesir ve bu illerin ilçelerinde de gerekli iş sağlığı ve güvenliği hizmetini firmalara sunmaktadır. İşletmeler sahip oldukları riskleri görmezden gelmemeli, deneyimini kanıtlamış firmalardan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti konusunda destek alarak çalışan sağlıklarını riske atmadıkları gibi iş kazalarının azaltılmasını sağlamalıdırlar.

izmirde verilen iş güvenliği hizmetlerinin değerlendirilmesi.
izmir iş güvenliği

İzmir İş Güvenliği Hizmetlerinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

İzmir’de ağır sanayi kuruluşlarının sıklığı nedeni ile işyeri ortam ölçümleri, sağlık taramaları ve periyodik kontrollere sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. İzmir iş güvenliği firmalarından hizmet almak isteyen işletmeler, öncelikle bu ölçümleri ve kontrolleri koaylıkla ve en ekonomik şekilde yapabilen firmalar arasından tercihte bulunmalıdırlar. Büyük işletmelere tahsis edilecek uzmanların ve işyeri hekiminin sayısında da artış olabileceği için güçlü firmalarla çalışmak işverenleri büyük yükten kurtaracaktır. İzmir’de paratoner ve elektrik tesisat kontrolü hizmetlerine de ihtiyaç duyulmakta, çalışılacak firmanın bu konuda yeterli uzmanlarının ve ekipmanlarının bulunduğu teyit edilmelidir. Hizmet alınan firmanın oluşturulacak risk değerlendirmesinde bulunması gereken tüm verileri doğru bir şekilde elde edebileceğine kanaat getirildikten sonra, çalışılacak firmanın yetki belgeleri ve yetki belgelerinin geçerliliği mutlaka kontrol edilmelidir. Yetersiz firma tercihinde bulunulmaktan kaçınılmalıdır. Yapılacak yanlış tercihler risklerin doğru tespit edilmeyerek iş kazalarının önlenememesine neden olduğu gibi işverene iş müfettişleri tarafından yapılacak denetimlerde büyük cezalara neden olabilecektir. İzmir ilinde faaliyet gösteren işletmeler, yetkili kuruluşlardan aldıkları hizmetler ile çalışan sağlıklarını koruyacak, iş kazalarını büyük ölçüde azaltabileceklerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top